Garsas ir jo formavimas

Intonavimas – tai instrumento garso formavimas ir jo koregavimas – itin subtilus ir atsakingas darbas. Būtent nuo gero intonavimo priklauso galutinis fortepijono tembras. Dažnu atveju daugumai derintojų yra tekę kažką apie tai girdėti, tačiau kaip tai atlikti nuosekliai, metodiškai ir meistriškai? Juolab kad instrumentai ir jų laikymo sąlygos labai skiriasi tarpusavyje. Patirtimi apie garso formavimą dalinosi visame pasaulyje žinomas fortepijonų technikas Ken Forrest iš D. Britanijos, pristatęs lietuvių kalba išverstą straipsnį apie svarbiausius intonavimo principus ir dėsnius.

Naujos dekos keitimas – didžiulis iššūkis, kurį priimti gali retas fortepijonų restauratorius. Tačiau visiems derintojams be jokios abejonės pravartu suvokti garso atsiradimo aplinkybes. Taip pat ir unisonas – neišvengiamas ir būtinas derintojo kasdienybės reiškinys, tačiau niekada anksčiau taip išsamiai netyrinėtas. Šių dviejų EUROPIANO kongrese Italijoje girdėtų temų vertimus „Techniniai vertimai 2019” pristatė Audrius Blažiūnas.

Fortepijonų derintojų kvalifikacijos tobulinimo seminaras, vykęs 2019 balandžio 12 d. 10 – 18.30 val. K. ir M. Petrauskų memorialiniame muziejuje  (K.Petrausko g. 31, Kaunas), pritraukė rekordinį skaičių dalyvių – 41! Džiugu matyti, kad į LFDA organizuojamus renginius atvyksta vis daugiau žingeidžių kolegų iš visų Lietuvos kampelių. Kitą dieną Pianoforte dirbtuvėse nuo ryto iki vakaro intensyviai vyko papildomas uždaras praktinis seminaras, kuriame specialiai sumažinta grupė Lietuvoje labiausiai patyrusių technikų nuosekliai atliko lektoriaus pavestas intonavimo proceso užduotis trims specialiai paruoštiems fortepijonams ir jų mechanizmams. Buvo puiki galimybė teorines žinias paversti praktiniais įgūdžiais, o klausimus – išsamiais atsakymais.

 

Po seminaro net 41 dalyviui buvo išduoti KPMPC 8 akademinių valandų trukmės kvalifikacijos tobulinimo pažymėjimai.

LFDA vadovas Audrius Blažiūnas