Seminaras „Derinimo stabilumas”

2019 m. rugpjūčio 5-6 d. Nacionalinėje M. K. Čiurlionio menų mokykloje įvyko seminaras „Derinimo stabilumas” kurį pristatė lektorius Yuri Melekh (USA/Lietuva). Derinimas – viena iš esminių nuolatinės instrumentų priežiūros procedūrų. Stebint iš šalies – tai gana paprastas darbas, tačiau įsigilinus akivaizdu, kad stabilus ir kokybiškas derinimas reikalauja kur kas daugiau patirties ir žinių.

Bandymas išmokti derinti tiesiog atidžiai stebint patyrusį derintoją yra tas pats, kaip bandyti išsiaiškinti kvalifikuoto mago palei pat nosį atliekamus triukus – paini užduotis. Patyręs fortepijonų technikas Yuri Melekh iš JAV didžiausią dėmesį skirė ne teorijai. Anot jo, apie tai yra pakankamai daug gerų knygų. Lektorius demonstravo tai, ko neįmanoma aprašyti.

Apibrėžęs sąvoką „derinimo nelaikymas“ ir apžvelgęs bei kategorizuodamas bendras derinimo nestabilumo priežastis, šiame seminare Yuri perejo tarsi prie „karo mašinos“ po dangčiu, kuri yra atsakinga už daugelį „unisono nuostolių“. Kaip mes visi žinome, tai nereiškia, kad daugelis „kritusių“ unisonų pralaimi mūšį ir visame derinime pasmerkiami kaip prasti, nepaisant tobulos temperacijos ir gražiai ištemptų oktavų.

Yuri pakomentavo kiekvieną kokybiško koncertinio derinimo žingsnį, pradedant geriausio derinimo rakto pasirinkimu. Tarp kitų svarbių stabilaus derinimo elementų yra:

  • derinimo rakto naudojimas ne tik kuoliukui pasukti;
  • įtampos pusiausvyra;
  • trintis stygos atramos taškuose;
  • derintojo laikysena ir kūno padėties nustatymas bei judėjimo mechanika, siekiant efektyviai valdyti derinimo kuoliuką;
  • susidūrimas su problematiškais kuoliukais (pernelyg storas, pernelyg laisvas, „peršokantis“ ir t.t.);
  • kaip garsiai derinimo metu užgauti stygas;
  • kuoliuko sukimas mažiausiais „centų“ žingsniais, kokiais tik įmanoma.

Visi žinome, kad kiekvienas fortepijonas derinasi skirtingai, tačiau šiame seminare pateikti principai ir metodai gali būti sėkmingai pritaikyti atlikti labai stabilų derinimą bet kuriam. Yuri įrodė, už ką yra vertinamas anapus Atlanto, o jo gebėjimas paprastai, aiškiai, įdomiai ir struktūruotai išanalizuoti pasirinktą temą ar problemą yra neginčytinas talentas. Kolegos man vienbalsiai pritars, kad tai buvo vienas iš geriausių LFDA seminarų per pastaruosius kelerius metus.

 

Po seminaro 28 dalyviams iš Lietuvos ir Latvijos buvo išduoti KPMPC 12 akademinių valandų trukmės kvalifikacijos tobulinimo pažymėjimai. Praktikų metu kiekvienas dalyvis turėjo galimybę išbandyti paskaitoje naudotus skirtingus derinimo raktus ir lektoriaus siūlomą metodą.

LFDA vadovas Audrius Blažiūnas